آموزش فول بکاپ گیری از سرور مجازی در vmware همراه با تصویر

آموزش بکاپ گیری از سرور مجازی و بازیابی اطلاعات در VMware vCenter Server 6.5 با نرم افزار Veeam Backup

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چگونه با کمک VMware vCenter Server 6.5 از اطلاعات سرور بکاپ بگیرید و بازیابی کنید. در این آموزش نرم افزار ما نرم افزار Veeam Backup خواهد بود. نرم افزار Veeam یکی از نرم افزار های بکاپ گیری و بازیابی (replication) است. اگر کمی با نرم افزار های مجازی ساز کار کرده باشید حتما با نام Veeam آشنا خواهید بود. نرم افزار Veam یکی از بهترین نرم افزار ها برای بکاپ گیری از اطلاعات سرور می باشد. این نرم افزار یکی از مدرن ترین ابزارهای Backup گیری در محیط Cloud (ابری) نیز محسوب می شود و تقریبا حفاظت از اطلاعات موجود در ماشین های مجازی شما را تضمین می کند. در این آموزش مجازی ساز ما نسخه ۶٫۵ می باشد که باتوجه به نسخه مجازی ساز ، از نسخه ۹٫۵ این نرم افزار استفاده می کنیم. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری Veeam از سرور خود محافظت کنید.

در این آموزش ما اطلاعات سرور مجازی خود را بر روی یک سرور مجازی دیگر بکاپ می گیریم. البته شما می توانید این کار را بر روی سیستم خود و یا حتی یک سرور اختصاصی دیگر انجام دهید تا در صورت از دست خارج شدن سرور اختصاصی، اطلاعات سرور مجازی شما در یک سرور دیگر محفوظ باشد.

آموزش بکاپ گیری از سرور های مجازی و بازیابی اطلاعات با نرم افزار Veeam به صورت گام به گام

گام اول؛ راه اندازی ویندوز سرور ۲۰۱۲ بر روی سرور اختصاصی

ابتدا وارد محیط مجازی ساز خود شوید. ماشین مجازی جدید برای راه اندازی ویندوز سرور خود را ایجاد کنید.

آموزش راه اندازی ماشین مجازی ویندوز سرور ۲۰۱۲

 1. برای نصب کنسول مدیریتی Veeam Backup & Replication ابتدا بسته نرم افزاری ۳۲ یا ۶۴ بیتی آن را از این آدرس دانلود کنید.
 2. بسته نرم افزاری دریافت شده را Extract کردن و فایل اجرایی به نام Veeam__Backup__Setup.exe را اجرا کنید.
 3. با موارد مطرح شده در خصوص License Agreement نرم افزار موافقت کنید و به مرحله بعدی بروید.
 4. زمانیکه از شما درخواست فایل لایسنس شد آن را به نرم افزار معرفی کنید.
 5. محل نصب نرم افزار را مشخص کنید.
 6. با انتخاب گزینه Microsoft SQL server instance و البته Existing شما باید آدرس یک SQL سرور موجود در شبکه را برای نصب شدن و ایجاد شدن Database های تنظیمات Veeam را انتخاب کنید یا در صورتیکه فاقد SQL سرور هستید می توانید گزینه Install Local Microsoft SQL Sever را انتخاب کنید تا نسخه Express Edition این محصول بصورت خود به خود روی سیستم نصب شود. نرم افزار Setup بصورت خودکار در این SQL سرور یک Instance به نام VEEAM ایجاد خواهد کرد.
 7. نام کاربری و رمز عبور کاربر Administrator را برای اجرای سرویس های Veeam Backup وارد کنید و همچنین یک شماره پورت برای سرویس های مدیریتی Veeam نیز انتخاب کنید. توجه کنید که اکانتی که انتخاب می کنید بایستی دارای دسترسی های مدیریتی بر روی سیستمی باشد که Veeam Backup را بر روی آن نصب می کنید.
 8. محل قرار گیری فایل های سیستمی نرم افزار و کاتالوگ ها و vPower NFS را مشخص کنید. مطمئن شوید که محل نصب دارای فضای کافی برای انجام این فرآیند ها با توجه به نیازهای سیستمی را دارد.
 9. بر روی گزینه Install کلیک کنید تا فرآیند نصب شروع به کار کند.
 10. زمانیکه فرآیند نصب تمام شد بر روی آیکن ایجاد شده به نام Veeam Backup and Replication ایجاد شده بر روی دسکتاپ کلیک کنید تا نرم افزار اجرا شود.
 11. همین فرآیند را نیز می توانید برای نصب سایر نرم افزارهای Veeam Backup روی دیگر سرورها نیز انجام دهید.

 

 

در آموزش های قبلی تک تیک درباره پیش نیازهای Veeam Backup & Replication و همچنین تامین امنیت آن به طور مختصر صحبت شد. در این آموزش قصد دارم نحوه نصب Veeam Backup and Replication را آموزش دهم.

۱- Veeam Backup & Replication و شرایط استفاده برای VMware
۲- پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاریِ Veeam Backup & Replication
۳- آیا Veeam Backup & Replication می تواند بلایِ جان امنیت شبکه شود؟

زمانی که نرم افزار Veeam Backup & Replication را نصب کنید ، به صورت خودکار Veeam Backup & Replication Console نیز به همراه آن نصب خواهد شد. در صورتی که بخواهید آن را به صورت Remote نیز کنترل نمایید این امکان وجود دارد که Console را به طور جداگانه در ماشین های دیگر نیز نصب کنید.

مراحل نصب Veeam Backup and Replication

 • ابتدا جدیدترین نسخه نرم افزار را ا این آدرس دریافت نمایید.
 • فایل دانلود شده را به سرورِ بک آپ Mount نمایید.
 • فایل exe را اجرا کنید.
 • بر روی Install کلیک نمایید.

خوب ما تا اینجا نرم افزار Veeam Backup and Replication را فقط نصب کرده ایم ، شما هم اکنون می توانید کلیه سرورهایی که بر روی آنها نرم افزارهای Hyper-V یا ESXi وجود دارند را به همراه محتویات آنها Backup بگیرید ، در آموزش بعدی قصد داریم به شما نحوه معرفی سرورهای ESXi به Veeam و برنامه ریزی کردن یک فرآیند Backup را آموزش دهیم. اگر در خصوص این نرم افزار سئوال خاصی دارید می توانید در ادامه مطرح کنید

 

Install Veeam - 1در صورتی که شرایط استفاده از نرم افزار را پذیرفته اید گزینه I accept the terms in the license agreement را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

مسیر فایل لایسنس خریداری شده که با فرمت lic می باشد را مشخص نمایید. در صورتی که لایسنس نداشته باشید می توانید با کلیک بر روی Next بدون مشخص کردن مسیرِ فایل لایسنس از امکانات ویرایش رایگان نرم افزار استفاده نمایید.

در مرحله بعد لیست پیش نیازهایی که ممکن است بر روی سیستم شما وجود نداشته باشد نمایش داده می شود. در صورتی که هیچ پیش نیازی را از قلم ننداخته باشید ، بر روی Next کلیک نمایید. در غیر این صورت با کلیک بر روی گزینه Install ویزارد به صورت خودکار نرم افزار پیش نیاز را دانلود و نصب خواهد کرد. اگر مایل هستید که خودتان نرم افزار های پیش نیاز را نصب نمایید ، پس از نصب به صورت Manually دکمه Re-run را برای بررسی مجدد انتخاب کنید.

همان طور که در تصویر بعد مشاهده می نمایید ، پیش نیازهایی که در سرور آزمایشگاه مجازی تک تیک وجود نداشتند اکنون نصب شده اند. بنابراین بر روی Next کلیک می کنیم.

در پنجره بعدی خلاصه ای از تنظیماتی که در طول Wizard انجام شد ، نمایش داده می شود. بر روی Install کلیک کنید.

 • بعد از اتمام نصب بر روی Finish کلیک نمایید. با استفاده از Shortcut ایجاد شده در Desktop نرم افزار را اجرا کنید.
 • بر روی Connect کلیک نمایید.

اکنون خواهید توانست از امکانات این نرم افزار قدرتمند لذت ببرید. در مقاله های آینده تک تیک سناریو های مختلفی را در Veeam Backup & Replication آموزش خواهیم داد. 🙂

 

حل مشکل ارور failed to connect to veeam backup & replication
no connection could be made because the target machine actively refuse it
port: 9392

راه حل نصب این دو ستاپ در فولدر بکاپ:

توجه کنید که باید به ترتیب نصب کنید و گرنه با ارور دیگری مواجه خواهید شد

 

 

قبل از دیگران از شگفتی های سایت با خبر شو

درباره نویسنده: سید محمد محمدیان

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *